Výživové poradenství je více než jen vypracovaný jídelníček

S nabídkou výživového poradenství se v dnešní době potkáváme takřka na každém kroku. A co teprve po vánočních svátcích, kdy my výživoví poradci, stejně tak jako fitcentra, jsme ještě na určitou dobu podstatně žádanější? Od svých klientů často vyslechneme jejich příběhy a potažmo jejich zkušenosti s výživovými službami jako takovými. Pojďme se spolu těmito službami trochu probrouzdat…

Kdo vlastně výživového poradce vyhledává? Setkáváme se s několika cílovými skupinami lidí. Povětšinou to jsou lidé, kteří už vyzkoušeli na poli diet mnohé tzv. chroničtí dietáři, kteří opakovaně zkoušejí jiné služby a přístupy a opakovaně selhávají. Pak jsou to „začátečníci“, kteří se právě rozhodli pod vlivem nejrůznějších životních situací hubnout a chtějí poradit, jak nejlépe. Dále služby výživových poradců vyhledávají lidé s alergiemi či nesnášenlivostmi potravin, kteří mají ve svém rejstříku potravin řadu omezení a potřebují poradit s jídelníčkem. Pak také ti, kteří se např. rozhodli stát se vegetariánem a nevědí, jak na to. Klienti ze skupiny, kterou osobně mám nejraději, chtějí změnit svůj životní styl včetně jídelníčku a přicházejí, neboť se neorientují v záplavě mnohdy protichůdných doporučení.

A kdo služby nabízí?  Také tady máme široký výběr - od těch, kteří reagují na poptávku po rychlém zhubnutí, on-line jídelníčku apod. až po ty, kteří ve výživovém poradenství vidí něco více než jen spočítaný jídelníček. Stravovací návyky patří do celého souboru postojů a chování, který můžeme nazvat životním stylem. Pokud se rozhodneme měnit jídelníček a pokud chceme být úspěšní, musíme měnit sebe sama. A tak, jak se leckdo z našich klientů ke kilogramům navíc několik let propracovával, tak i cesta zpět žádá trpělivost.

Není samozřejmě těžké někoho rychle zhubnout, ale pokud chceme, a to jistě chceme, aby nás naši klienti dále doporučovali svým známým, změny musí být trvalejší. Každá změna v našem životě je závislá na naší motivaci, na našem rozhodnutí ke změně. Výživový poradce by měl být i dobrým psychologem, měl by vědět, jak klienta motivovat, jak ho oslovit, jak ho postupnými kroky provést procesem změny, inspirovat ho.

Sestavený jídelníček není zárukou úspěšného hubnutí. Může vést k rychlému zhubnutí, ale trvalejší změnu stravovacích návyků nevyvolá. K tomu každý z nás potřebujeme určité znalosti a to je právě jedna z věcí, pro kterou lidé výživového poradce vyhledávají. Návody, jak počítat kalorie, ukázkové jídelníčky na nejrůznější roční období na nás vyskakují z mnoha časopisů. Rady jsou dostupné na každém kroku, ale přesto nestačí ke zhubnutí.

Ten správný výživový poradce ví něco víc, ne o cenách nejrůznějších doplňků stravy, které nabízí, ale o výživě jako takové. Zná základní výživové kategorie, orientuje se v nabídce potravin na našem trhu, zná vhodné a výhodné kombinace potravin, doporučí, jak je upravovat.

Častou námitkou klientů vůči zdravému hubnutí je časová náročnost výběru a přípravy potravin. A tady jsme my výživoví poradci v roli „kouče“, probíráme denní ev. pracovní režim klienta a hledáme časové rezervy. Zaneprázdněný a vystresovaný klient s rozepsaným jídelníčkem v ruce nemá velkou naději na úspěšné hubnutí. Je to na nás, abychom klienta správně motivovali a vnímali jeho životní příběh. Na někoho platí apel na zdravotní důsledky nezdravého životního stylu, pro ty mladší je výzvou jejich kondice a vzhled. Proto dobrý výživový poradce by měl být dobrý psychologem, naslouchat a každému klientovi individuálně nabídnout služby na míru, ne jen počítačem sestavený jídelníček.Spočítat BMI PROGRESS MEDICAL

© 2017, OB klinika a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑