Příběh slečny Kristýny o hubnutí

Věk: 28 let
Profese: Asistentka
Původní hmotnost: 102 kg
Aktuální hmotnost: 56 kg (10/2013)
Rozdíl hmotností: 46 kg

S nadváhou jsem se potýkala již od dětství a nikdy jsem nebyla úplný „hubeňour“, ale opravdu přibírat jsem začala až někdy ve věku 20 let, kdy jsem začala chodit na VŠ, tloustla jsem postupně, v poklidu bez jakýchkoliv pokusů zhubnout. Jedla jsem nepravidelně, často polotovary nebo nějaké rychlé občerstvení, vůbec jsem si nevařila a navíc ani nijak nesportovala. Svou nadváhu jsem si začala uvědomovat až v zaměstnání, pracuji jako asistentka, a od ženy na této pozici se takříkajíc očekává, že bude i dobře vypadat. Věděla jsem, že to není úplně v pořádku, nebyla jsem spokojená s tím, jak vypadám, ale pořád jsem si to nepřipouštěla.

Zlom nastal v létě 2009, kdy jsem byla s přáteli na dovolené ve Francii. Jeden den byl zorganizovaný výstup na nejvyšší horu Provance, sice jsem ji vyšla, ale až mezi posledními a s pocitem, že je to má poslední chvilka. Neměla jsem vůbec síly, hrozně jsem se zadýchávala a potila. Po návratu zpět do campu jsem si řekla, že to takhle už dál nejde, že ve věku 25 let přeci nemůžu mít tak děsivou kondici. Po návratu domů jsem o hubnutí začala poprvé vážně uvažovat, ale trvalo mi ještě půl roku, než jsem se odhodlala a objednala na OB kliniku, kterou mi doporučila má kolegyně a kamarádka. Podle hodnot mého BMI jsme byla v kategorii obezity II stupně a měla jsem v těle víc tuku než svalů. S paní doktorkou jsme se dohodly, že se společně pokusíme mou váhu zredukovat.

Příběh Kristýny o hubnutí

Začala jsem si pravidelně psát jídelníček, vážit jídlo, zmenšila jsem porce, začala jsem si připravovat obědy i svačiny, naučila jsem se vařit, každý den jsem si do práce nosila a nosím dodnes své „krabičky“. S postupnou změnou jídelníčku se měnil i můj vztah k jídlu, začala jsem se více zajímat o zdravou výživu a řada potravin, které jsem dříve jedla, mi v podstatě přestala chutnat (uzeniny, polotovary, fast food, smažená jídla apod.) Nic z toho jsem nejedla a ani mi to nechybělo. Zatímco dříve jsem se odbývala hlavně rohlíky, uzeninami, hranolky a těstovinami, dnes mám ráda ovesnou kaši, celozrnné pečivo, jogurty, ovoce i zeleninu. Ze začátku jsem hubnula opravdu rychle, dokonce až 3kg za týden. Paradoxně pro mě bylo výhodou, že jsem nikdy dříve nedržela žádné diety, můj metabolismus zafungoval v podstatě okamžitě.

Výsledky jsem na sobě viděla v podstatě okamžitě, ale okolí si poprvé začalo všímat až někdy v květnu, tedy asi po půl roce, kdy jsem poprvé oblékla menší velikosti. V říjnu 2010 jsem pak k jídelníčku přidala i sport. Začala jsem chodit tančit zumbu a taky jsem se přihlásila na lekce tance do taneční školy, což by mě nikdy dříve určitě nenapadlo. Jakmile jsem začala sportovat, váha šla dolů opět rapidně a navíc se mi začala i tvarovat a zpevňovat postava. Postupně jsem opět vyměnila velikost, nakonec jsem svůj šatník měnila ještě 3x, až jsem se dostala z velikosti 48 na 36.

Bylo to až neuvěřitelné, najednou mi bylo všechno oblečení a slušelo mi, poprvé jsem také jela k vodě v dvoudílných plavkách, koupila si na ples přiléhavé šaty, začala nosit sukně, šortky, lodičky… Velkou podporu jsem měla i ze strany okolí, hlavně přátel a kolegů v práci. Podporovali mě, fandili mi a věřili, že to zvládnu. Dnes je mi 28 let a od ledna 2012, se mi daří držet si váhu na 56 kg. Občas i mlsám, ale pravdou je, že stále dodržuji pravidelnost, jím každé 2-3 hodiny, vařím si a připravuji si jídlo na každý den (jen už nepočítám a nezapisuji).

Co mi úbytek na váze přinesl:

Naučila jsem zdravě jíst, začala se zajímat o zdravý životní styl a naučila jsem se vařit a upravovat jídla zdravějším způsobem. Našla jsem cestu i lásku k pohybu, sportuji dnes 4x v týdnu (chodím na zumbu, do fitness na lekce, H.E.A.T. a posilování) a baví mě to, je to pro mě i forma relaxace a odpočinku a nebojím se už zkoušet i nové sporty, na které bych dříve neměla odvahu.

Splnil se mi také dávný sen a tou je móda. Vždy jsem si přála chodit hezky oblékaná a vymýšlela jsem si varianty, co by se k sobě hodilo, četla módní časopisy a pozorovala jiné ženy, jak jsou pěkně oblečené, a říkala jsem si, jak ráda bych taky takhle chodila oblékaná, ale vzhledem k mé postavě jsem si to nemohla dovolit. Teď už můžu. Ráda si vybírám hezké věci a ráda nakupuji a největší radost mám z toho, když mi oblečení padne a sluší mizkrátka splněný sen.

A v podstatě se mi změnil celý život, některé věci jsem ztratila, ale jiné zase našla a jsem dnes mnohem spokojenější, ale hlavně se cítím dobře, už mi z mé postavy není do pláče, ani mi není špatně fyzicky, dobře se mi dýchá a chodí, myslím, že mám i mnohem více energie než dříve a chtěla bych to tak udržet, co nejdéle to půjde. 102 kilo už zpátky zkrátka nechci.Spočítat BMI PROGRESS MEDICAL

© 2017, OB klinika a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑