Diagnostika a příčiny obezity

Můžeme říci, že obezita patří k nejčastějším onemocněním v České republice, v Evropě i Americe. Obezita představuje závažný zdravotní a sociálně ekonomický problém, neboť je spojena s vyšší nemocností a úmrtností. Může zhoršovat kvalitu života jedince a zkracovat ho. V Česku se přibližně 52 % dospělé populace pohybuje nad hranicí normální hmotnosti, 35 % populace je v pásmu nadváhy a zhruba 17 % v pásmu obezity. Na pováženou je zvyšující se výskyt obezity a nadváhy u dětí a dospívajících, která v evropských zemích dosahuje 10–20 %.

Nadváhu a obezitu charakterizuje nadměrné ukládání tuku v těle. Měřítkem je obsah tuku v těle, který by u mužů neměl přesahovat 25 %, u žen 30 % tělesné hmotnosti.

Na vzniku nadváhy a obezity se podílí jak vlivy genetické (40 %), tak vlivy vnějšího prostředí (60 %). Dědičnost se uplatňuje různými způsoby, např. rozdílnou schopností spalovat základní živiny (zejména tuky) a velikostí klidového energetického výdeje.

Vliv prostředí se uplatňuje především sedavým způsobem života a přejídáním, dietními zvyklostmi. Co ještě může ovlivňovat výskyt obezity? Je to věk, pohlaví, vzdělání, výše příjmu.

V průběhu života existují riziková období pro vznik obezity, kdy pravděpodobnost, že ztloustneme, se mnohonásobně zvyšuje. Patří sem období dospívání, nástup do zaměstnání, doba těhotenství a kojení, menopauza, zanechání kouření a užívání léků, které mohou ovlivňovat tělesnou hmotnost, rodinné či pracovní problémy, ukončení sportovní činnosti, dlouhodobá onemocnění, stres apod.

Nadváha a obezita se posuzuje nejčastěji podle indexu tělesné hmotnosti (BMI – body mass index). Na základě BMI je možné určit míru zdravotního rizika. Nejnižší riziko zdravotních komplikací je při BMI mezi 18,5–25. Nadváha je při BMI 25 až 29,9 a obezita od BMI 30.

Pro posouzení zdravotních rizik vyplývajících z obezity je nutné zohlednit i distribuci tuku. Podle distribuce tuku se rozeznávají dva typy obezity – méně nebezpečný gynoidní typ/ obezita tvaru hrušky/ ženského typu s ukládáním podkožního tuku v oblasti hýždí a stehen a typ androidní/obezita viscerální/abdominální či tvaru jablka/mužského typu, kde je tuk nahromaděn zejména v oblasti břicha – mezi orgány. Mužský typ obezity je spojen s častějším výskytem kardiovaskulárních a metabolických komplikací. Jednoduchým ukazatelem rizika je obvod pasu.

Hraniční hodnoty obvodu pasu

Riziko vzniku metabolických a oběhových komplikací spojených s obezitou (podle WHO, 1997)
Zvýšené riziko Vysoké riziko
Muži nad 94 cm nad 102 cm
Ženy nad 80 cm nad 88 cm

Komplikace obezity

Obezitu je považována za nemoc, která je základem pro vznik celé řady dalších vážných komplikací. Jednak jsou to mechanické komplikace, které jsou vázány na velkou tělesnou hmotnost – onemocnění pohybového aparátu (bolesti v zádech, bolesti kloubů), dušnost, poruchy dýchání ve spánku tzv. spánková apnoe. Druhou skupinou komplikací, které doprovázejí obezitu, jsou komplikace metabolické – nemoci srdce a cév (zvýšené hladiny krevních tuků, vysoký tlak), cukrovka 2. typu a některé typy zhoubných nádorů (nádory tlustého střeva a žlučníku, u mužů prostaty, u žen gynekologické nádory a nádory prsu), dna (zvýšená hladina kyseliny močové).

Vliv léčby obezity na zdraví

Pokles tělesné hmotnosti o 5-10% stačí na výrazné snížení rizika metabolických onemocnění, na onemocnění pohybového aparátu je potřeba redukce hmotnosti vyšší.Spočítat BMI PROGRESS MEDICAL

© 2017, OB klinika a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑