BMI

 Jak můžeme poznat obezitu? Nadváha a obezita se posuzuje podle indexu tělesné hmotnosti (BMI – body mass index). Na základě BMI je možné určit i míru zdravotního rizika. Tento index se používá na celém světě a nejen v oblasti medicínské, ale i v materiálech výukových a dokonce i v módních časopisech. Index BMI je uznávaným měřítkem pro stanovení diagnózy obezity.

Nejnižší riziko zdravotních komplikací je při BMI mezi 18,5–25, tedy v rozmezí normální hmotnosti. Diagnóza obezity je spojována s BMI od 30 a výše, nadváha je v pásmu od 25 do 29,9 a hodnoty pod 18,5 jsou spojovány s podvýživou. Platí, že čím vyšší BMI, tím více stoupá riziko vzniku zdravotních komplikací a jejich závažnost. Je třeba upozornit, že hodnoty BMI se neposuzují u dětí.

BMI však nepředstavuje přesnou metodu umožňující stanovení obsahu tuku v těle. Např. ženy a starší lidé mají při stejném BMI vyšší podíl tukové tkáně než muži a mladší osoby. Vysoké hodnoty BMI mohou být také zjištěny u sportovců s vysokým podílem svalové hmoty. Ke stanovení procenta tělesného tuku se v praxi nejčastěji používá antropometrických metod nebo bioelektrické impedance, kdy analyzujeme složení těla (podíl tuku, svalů, vody).

Spočítat BMI

BMI se vypočítá podle vzorce:
hmotnost(v kg) / výška^2(v m)

Tabulka – Zdravotní rizika podle BMI
(klasifikace podle SZO a International Obesity Task Force)
Rozmezí BMI Kategorie Zdravotní rizika
pod 18,5 podváha zvýšená
18,5 - 24,9 normální rozmezí minimální
25,0 - 29,9 nadváha lehce zvýšená
30,0 - 34,9 obezita I. stupně zvýšená
35,0 - 39,9 obezita II. stupně vysoká
nad 40 obezita III. stupně velmi vysoká


Spočítat BMI PROGRESS MEDICAL

© 2017, OB klinika a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑